Oscars 2011

Praten en discussiëren over films in de breedste zin van het woord.
Gesloten
Gebruikersavatar
McMurphy
Regisseur
Regisseur
Berichten: 7346
Lid geworden op: 29 jun 2008 15:01
Locatie: Enschede

Oscars 2011

Bericht door McMurphy » 26 jan 2011 10:26

Afbeelding

Best Motion Picture of the Year
Nominees:
127 Hours: Christian Colson, Danny Boyle, John Smithson
Black Swan : Mike Medavoy, Brian Oliver, Scott Franklin
The Fighter: David Hoberman, Todd Lieberman, Mark Wahlberg
Inception: Christopher Nolan, Emma Thomas
The Kids Are All Right: Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte, Celine Rattray
The King's Speech: Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin
The Social Network: Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca, Ceán Chaffin
Toy Story 3: Darla K. Anderson
True Grit: Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin
Winter's Bone: Anne Rosellini, Alix Madigan

Best Performance by an Actor in a Leading Role
Nominees:
Javier Bardem for Biutiful
Jeff Bridges for True Grit
Jesse Eisenberg for The Social Network
Colin Firth for The King's Speech
James Franco for 127 Hours

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Nominees:
Annette Bening for The Kids Are All Right
Nicole Kidman for Rabbit Hole
Jennifer Lawrence for Winter's Bone
Natalie Portman for Black Swan
Michelle Williams for Blue Valentine

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Nominees:
Christian Bale for The Fighter
John Hawkes for Winter's Bone
Jeremy Renner for The Town
Mark Ruffalo for The Kids Are All Right
Geoffrey Rush for The King's Speech

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Nominees:
Amy Adams for The Fighter
Helena Bonham Carter for The King's Speech
Melissa Leo for The Fighter
Hailee Steinfeld for True Grit
Jacki Weaver for Animal Kingdom

Best Achievement in Directing
Nominees:
Darren Aronofsky for Black Swan
Ethan Coen, Joel Coen for True Grit
David Fincher for The Social Network
Tom Hooper for The King's Speech
David O. Russell for The Fighter

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Nominees:
Another Year: Mike Leigh
The Fighter: Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson, Keith Dorrington
Inception: Christopher Nolan
The Kids Are All Right: Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg
The King's Speech: David Seidler

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Nominees:
127 Hours: Danny Boyle, Simon Beaufoy
The Social Network (2010): Aaron Sorkin
Toy Story 3: Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich
True Grit[/b: Joel Coen, Ethan Coen
Winter's Bone: Debra Granik, Anne Rosellini

Best Animated Feature Film of the Year
Nominees:
How to Train Your Dragon: Dean DeBlois, Chris Sanders
L'illusionniste: Sylvain Chomet
Toy Story 3: Lee Unkrich

Best Foreign Language Film of the Year
Nominees:
Biutiful: Alejandro González Iñárritu(Mexico)
Kynodontas: Giorgos Lanthimos(Greece)
Hævnen: Susanne Bier(Denmark)
Incendies: Denis Villeneuve(Canada)
Hors-la-loi: Rachid Bouchareb(Algeria)

Best Achievement in Cinematography
Nominees:
Black Swan: Matthew Libatique
Inception: Wally Pfister
The King's Speech: Danny Cohen
The Social Network: Jeff Cronenweth
True Grit: Roger Deakins

Best Achievement in Editing
Nominees:
127 Hours: Jon Harris
Black Swan: Andrew Weisblum
The Fighter: Pamela Martin
The King's Speech: Tariq Anwar
The Social Network: Kirk Baxter, Angus Wall

Best Achievement in Art Direction
Nominees:
Alice in Wonderland: Robert Stromberg, Karen O'Hara
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1: Stuart Craig, Stephenie McMillan
Inception: Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Douglas A. Mowat
The King's Speech: Eve Stewart, Judy Farr
True Grit: Jess Gonchor, Nancy Haigh

Best Achievement in Costume Design
Nominees:
Alice in Wonderland: Colleen Atwood
Io sono l'amore: Antonella Cannarozzi
The King's Speech: Jenny Beavan
The Tempest: Sandy Powell
True Grit: Mary Zophres

Best Achievement in Makeup
Nominees:
Barney's Version: Adrien Morot
The Way Back: Edouard F. Henriques, Greg Funk, Yolanda Toussieng
The Wolfman: Rick Baker, Dave Elsey

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Nominees:
127 Hours: A.R. Rahman
How to Train Your Dragon: John Powell
Inception: Hans Zimmer
The King's Speech: Alexandre Desplat
The Social Network: Trent Reznor, Atticus Ross

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
Nominees:
127 Hours: A.R. Rahman, Rollo Armstrong, Dido("If I Rise")
Country Strong: Tom Douglas, Hillary Lindsey, Troy Verges("Coming Home")
Tangled: Alan Menken, Glenn Slater("I See the Light")
Toy Story 3: Randy Newman("We Belong Together")

Best Achievement in Sound Mixing
Nominees:
Inception: Lora Hirschberg, Gary Rizzo, Ed Novick
The King's Speech: Paul Hamblin, Martin Jensen, John Midgley
Salt: Jeffrey J. Haboush, William Sarokin, Scott Millan, Greg P. Russell
The Social Network: Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Mark Weingarten
True Grit: Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F. Kurland

Best Achievement in Sound Editing
Nominees:
Inception: Richard King
Toy Story 3: Tom Myers, Michael Silvers
TRON: Legacy: Gwendolyn Yates Whittle, Addison Teague
True Grit: Skip Lievsay, Craig Berkey
Unstoppable: Mark P. Stoeckinger

Best Achievement in Visual Effects
Nominees:
Alice in Wonderland: Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas, Sean Phillips
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1: Tim Burke, John Richardson, Christian Manz, Nicolas Aithadi
Hereafter: Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojansky, Joe Farrell
Inception: Chris Corbould, Andrew Lockley, Pete Bebb, Paul J. Franklin
Iron Man 2: Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright, Daniel Sudick

Best Documentary, Features
Nominees:
Exit Through the Gift Shop: Banksy, Jaimie D'Cruz
GasLand: Josh Fox, Trish Adlesic
Inside Job: Charles Ferguson, Audrey Marrs
Restrepo: Tim Hetherington, Sebastian Junger
Waste Land: Lucy Walker, Angus Aynsley

Best Documentary, Short Subjects
Nominees:
Killing in the Name: Nominees TBD
Poster Girl: Nominees TBD
Strangers No More: Karen Goodman, Kirk Simon
Sun Come Up: Jennifer Redfearn, Tim Metzger
The Warriors of Qiugang: Ruby Yang, Thomas Lennon

Best Short Film, Animated
Nominees:
Day & Night: Teddy Newton
The Gruffalo(TV): Jakob Schuh, Max Lang
Let's Pollute: Geefwee Boedoe
The Lost Thing: Shaun Tan, Andrew Ruhemann
Madagascar, carnet de voyage: Bastien Dubois

Best Short Film, Live Action
Nominees:
The Confession: Tanel Toom
The Crush: Michael Creagh
God of Love: Luke Mathen
Na Wewe: Ivan Goldschmidt
Wish 143: Ian Barnes, Samantha Waite
Laatst gewijzigd door McMurphy op 26 jan 2011 11:03, 2 keer totaal gewijzigd.

Gebruikersavatar
Frank_Costello
Oscar winnaar
Oscar winnaar
Berichten: 1759
Lid geworden op: 09 apr 2009 22:03
Locatie: Alphen a/d Rijn

Re: Oscars 2011

Bericht door Frank_Costello » 26 jan 2011 10:29

Gaan we nog wedjes leggen?

Gebruikersavatar
Rich Art
Walk of Fame
Walk of Fame
Berichten: 15752
Lid geworden op: 03 mar 2005 09:41
Locatie: Arnhem

Re: Oscars 2011

Bericht door Rich Art » 26 jan 2011 10:30

Goed plan! In rood aangeven welke films gaan winnen?

Gebruikersavatar
McMurphy
Regisseur
Regisseur
Berichten: 7346
Lid geworden op: 29 jun 2008 15:01
Locatie: Enschede

Re: Oscars 2011

Bericht door McMurphy » 26 jan 2011 10:50

Dan wel in een post met alleen de door jou verwachtte winnaars :).

Gebruikersavatar
sickboy1984
Regisseur
Regisseur
Berichten: 9746
Lid geworden op: 19 nov 2004 09:29
Locatie: ergens

Re: Oscars 2011

Bericht door sickboy1984 » 26 jan 2011 10:50

Ik heb nog niet alle films gezien, maar van elke lijstje wel meerdere, rood is wat ik denk, groen is mijn persoonlijke voorkeur, bij de onderste twee heb ik niet echt een voorkeur, omdat ik daar te weinig verstand van heb.

Best Motion Picture of the Year
Nominees:
127 Hours: Christian Colson, Danny Boyle, John Smithson
Black Swan : Mike Medavoy, Brian Oliver, Scott Franklin
The Fighter: David Hoberman, Todd Lieberman, Mark Wahlberg
Inception: Christopher Nolan, Emma Thomas
The Kids Are All Right: Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte, Celine Rattray
The King's Speech: Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin
The Social Network: Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca, Ceán Chaffin
Toy Story 3: Darla K. Anderson
True Grit: Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin
Winter's Bone: Anne Rosellini, Alix Madigan

Best Performance by an Actor in a Leading Role
Nominees:
Javier Bardem for Biutiful
Jeff Bridges for True Grit
Jesse Eisenberg for The Social Network
Colin Firth for The King's Speech
James Franco for 127 Hours

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Nominees:
Annette Bening for The Kids Are All Right
Nicole Kidman for Rabbit Hole
Jennifer Lawrence for Winter's Bone
Natalie Portman for Black Swan ook mijn keuze
Michelle Williams for Blue Valentine

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Nominees:
Christian Bale for The Fighter
John Hawkes for Winter's Bone
Jeremy Renner for The Town
Mark Ruffalo for The Kids Are All Right
Geoffrey Rush for The King's Speech

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Nominees:
Amy Adams for The Fighter
Helena Bonham Carter for The King's Speech
Melissa Leo for The Fighter
Hailee Steinfeld for True Grit
Jacki Weaver for Animal Kingdom

Best Achievement in Directing
Nominees:
Darren Aronofsky for Black Swan
Ethan Coen, Joel Coen for True Grit
David Fincher for The Social Network
Tom Hooper for The King's Speech
David O. Russell for The Fighter

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Nominees:
Another Year: Mike Leigh
The Fighter: Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson, Keith Dorrington
Inception: Christopher Nolan
The Kids Are All Right: Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg
The King's Speech: David Seidler

Gebruikersavatar
Rich Art
Walk of Fame
Walk of Fame
Berichten: 15752
Lid geworden op: 03 mar 2005 09:41
Locatie: Arnhem

Re: Oscars 2011

Bericht door Rich Art » 26 jan 2011 10:55

McMurphy schreef:Dan wel in een post met alleen de door jou verwachtte winnaars :).
Hoe wil de dat anders doen dan? :-?

We kunnen trouwens wel kijken wat de gemiddelde forumbezoeker straks denkt wie de grote winnaars zullen zijn.

Gebruikersavatar
McMurphy
Regisseur
Regisseur
Berichten: 7346
Lid geworden op: 29 jun 2008 15:01
Locatie: Enschede

Re: Oscars 2011

Bericht door McMurphy » 26 jan 2011 10:57

Vorig jaar gebeurde het zo dat de gehele bovenstaande lijst gekopieerd werd en de winnaar vetgedrukt werd gemaakt, dat vult het topic nogal ;).

Edit: Zoals Sickboy zeg maar :D. Mijn voorstel is dan ook om alleen de award met verwachtte winnaar en favoriet in te vullen i.p.v. alle genomineerden.

Gebruikersavatar
El Chivo
Walk of Fame
Walk of Fame
Berichten: 10880
Lid geworden op: 01 nov 2003 13:28
Locatie: Leuven

Re: Oscars 2011

Bericht door El Chivo » 26 jan 2011 11:16

Ik vind dat zelf eigenlijk wel leuk als constant reminder aan wie er nog genomineerd is in de categorie (en stoor me dan weer minder aan die lange posts)

Anyway: ik duim alvast voor de hele en halve Belgische nominaties :)

Gebruikersavatar
McMurphy
Regisseur
Regisseur
Berichten: 7346
Lid geworden op: 29 jun 2008 15:01
Locatie: Enschede

Re: Oscars 2011

Bericht door McMurphy » 26 jan 2011 11:21

Daar zit ook wat in. Het ging mij ook niet zozeer als zijnde storend maar meer als topic-vullend :).

Gebruikersavatar
Rich Art
Walk of Fame
Walk of Fame
Berichten: 15752
Lid geworden op: 03 mar 2005 09:41
Locatie: Arnhem

Re: Oscars 2011

Bericht door Rich Art » 26 jan 2011 11:23

Ah, op die manier. :)

Best Motion Picture of the Year
The King's Speech: Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin

Best Performance by an Actor in a Leading Role
Colin Firth for The King's Speech

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Natalie Portman for Black Swan

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
John Hawkes for Winter's Bone

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Hailee Steinfeld for True Grit

Best Achievement in Directing
Darren Aronofsky for Black Swan

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Inception: Christopher Nolan

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
127 Hours: Danny Boyle, Simon Beaufoy

Best Animated Feature Film of the Year
Toy Story 3: Lee Unkrich

Best Foreign Language Film of the Year
Biutiful: Alejandro González Iñárritu(Mexico)

Best Achievement in Cinematography
Inception: Wally Pfister

Best Achievement in Editing
The King's Speech: Tariq Anwar

Best Achievement in Art Direction
Inception: Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Douglas A. Mowat

Best Achievement in Costume Design
The King's Speech: Jenny Beavan

Best Achievement in Makeup
The Way Back: Edouard F. Henriques, Greg Funk, Yolanda Toussieng

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
The Social Network: Trent Reznor, Atticus Ross

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
Toy Story 3: Randy Newman("We Belong Together")

Best Achievement in Sound Mixing
Inception: Lora Hirschberg, Gary Rizzo, Ed Novick

Best Achievement in Sound Editing
Inception: Richard King

Best Achievement in Visual Effects
Inception: Chris Corbould, Andrew Lockley, Pete Bebb, Paul J. Franklin

Best Documentary, Features
Exit Through the Gift Shop: Banksy, Jaimie D'Cruz

Best Documentary, Short Subjects
Killing in the Name: Nominees TBD

Best Short Film, Animated
Day & Night: Teddy Newton

Best Short Film, Live Action
Wish 143: Ian Barnes, Samantha Waite

Geen idee hoeveel ik erg goed zal hebben. :)

Gebruikersavatar
Rem
Regisseur
Regisseur
Berichten: 7396
Lid geworden op: 18 mei 2008 18:07
Locatie: ‘s-Hertogenbosch

Re: Oscars 2011

Bericht door Rem » 26 jan 2011 11:39

De meeste films kan ik nog niet echt wat over zeggen. Van sommigen heb ik nog nooit gehoord (shorts vooral) en ander categorieën zijn me een raadsel waar ze nou precies ook weer voor bedoeld waren. De favoriet is in elk geval The Social Network.

Best Motion Picture of the Year
The Social Network: Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca, Ceán Chaffin
Voorkeur voor Inception. (127 Hours moet ik nog zien, maar zou dat ook kunnen zijn dan)

Best Performance by an Actor in a Leading Role
Colin Firth for The King's Speech
Voorkeur voor Jesse Eissenberg.

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Natalie Portman for Black Swan
Geen voorkeur, nog niets gezien.

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Geoffrey Rush for The King's Speech
Ook geen voorkeur, zijn allemaal geweldige acteurs maar heb deze rollen nog niet gezien.

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Amy Adams for The Fighter

Best Achievement in Directing
David Fincher for The Social Network

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Inception: Christopher Nolan

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
The Social Network (2010): Aaron Sorkin

Best Animated Feature Film of the Year
Toy Story 3: Lee Unkrich
Voorkeur voor How to Train your Dragon

Best Foreign Language Film of the Year
Biutiful: Alejandro González Iñárritu(Mexico)

Best Achievement in Cinematography
The Social Network: Jeff Cronenweth


Best Achievement in Editing
127 Hours: Jon Harris

Best Achievement in Art Direction
Inception: Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Douglas A. Mowat

Best Achievement in Costume Design
The King's Speech: Jenny Beavan

Best Achievement in Makeup
The Wolfman: Rick Baker, Dave Elsey

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Inception: Hans Zimmer

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
127 Hours: A.R. Rahman, Rollo Armstrong, Dido("If I Rise")

Best Achievement in Sound Mixing
The Social Network: Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Mark Weingarten

Best Achievement in Sound Editing
Inception: Richard King

Best Achievement in Visual Effects
Inception: Chris Corbould, Andrew Lockley, Pete Bebb, Paul J. Franklin

Best Documentary, Features
Exit Through the Gift Shop: Banksy, Jaimie D'Cruz

Best Documentary, Short Subjects
The Warriors of Qiugang: Ruby Yang, Thomas Lennon

Best Short Film, Animated
Day & Night: Teddy Newton

Best Short Film, Live Action
The Crush: Michael Creagh

Gebruikersavatar
patrob
Walk of Fame
Walk of Fame
Berichten: 12596
Lid geworden op: 11 jul 2007 12:04
Locatie: Hengelo
Contacteer:

Re: Oscars 2011

Bericht door patrob » 26 jan 2011 11:44

Best Motion Picture of the Year
Nominees:
127 Hours: Christian Colson, Danny Boyle, John Smithson
Black Swan : Mike Medavoy, Brian Oliver, Scott Franklin
The Fighter: David Hoberman, Todd Lieberman, Mark Wahlberg
Inception: Christopher Nolan, Emma Thomas
The Kids Are All Right: Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte, Celine Rattray
The King's Speech: Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin
The Social Network: Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca, Ceán Chaffin
Toy Story 3: Darla K. Anderson
True Grit: Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin
Winter's Bone: Anne Rosellini, Alix Madigan

Best Performance by an Actor in a Leading Role
Nominees:
Javier Bardem for Biutiful
Jeff Bridges for True Grit
Jesse Eisenberg for The Social Network
Colin Firth for The King's Speech
James Franco for 127 Hours

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Nominees:
Annette Bening for The Kids Are All Right
Nicole Kidman for Rabbit Hole
Jennifer Lawrence for Winter's Bone
Natalie Portman for Black Swan
Michelle Williams for Blue Valentine

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Nominees:
Christian Bale for The Fighter
John Hawkes for Winter's Bone
Jeremy Renner for The Town
Mark Ruffalo for The Kids Are All Right
Geoffrey Rush for The King's Speech

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Nominees:
Amy Adams for The Fighter
Helena Bonham Carter for The King's Speech
Melissa Leo for The Fighter
Hailee Steinfeld for True Grit
Jacki Weaver for Animal Kingdom

Best Achievement in Directing
Nominees:
Darren Aronofsky for Black Swan
Ethan Coen, Joel Coen for True Grit
David Fincher for The Social Network
Tom Hooper for The King's Speech
David O. Russell for The Fighter

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Nominees:
Another Year: Mike Leigh
The Fighter: Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson, Keith Dorrington
Inception: Christopher Nolan
The Kids Are All Right: Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg
The King's Speech: David Seidler

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Nominees:
127 Hours: Danny Boyle, Simon Beaufoy
The Social Network (2010): Aaron Sorkin
Toy Story 3: Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich
True Grit[/b: Joel Coen, Ethan Coen
Winter's Bone: Debra Granik, Anne Rosellini

Best Animated Feature Film of the Year
Nominees:
How to Train Your Dragon: Dean DeBlois, Chris Sanders
L'illusionniste: Sylvain Chomet
Toy Story 3: Lee Unkrich

Best Foreign Language Film of the Year
Nominees:
Biutiful: Alejandro González Iñárritu(Mexico)
Kynodontas: Giorgos Lanthimos(Greece)
Hævnen: Susanne Bier(Denmark)
Incendies: Denis Villeneuve(Canada)
Hors-la-loi: Rachid Bouchareb(Algeria)

Best Achievement in Cinematography
Nominees:
Black Swan: Matthew Libatique
Inception: Wally Pfister
The King's Speech: Danny Cohen
The Social Network: Jeff Cronenweth
True Grit: Roger Deakins

Best Achievement in Editing
Nominees:
127 Hours: Jon Harris
Black Swan: Andrew Weisblum
The Fighter: Pamela Martin
The King's Speech: Tariq Anwar
The Social Network: Kirk Baxter, Angus Wall

Best Achievement in Art Direction
Nominees:
Alice in Wonderland: Robert Stromberg, Karen O'Hara
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1: Stuart Craig, Stephenie McMillan
Inception: Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Douglas A. Mowat
The King's Speech: Eve Stewart, Judy Farr
True Grit: Jess Gonchor, Nancy Haigh

Best Achievement in Costume Design
Nominees:
Alice in Wonderland: Colleen Atwood
Io sono l'amore: Antonella Cannarozzi
The King's Speech: Jenny Beavan
The Tempest: Sandy Powell
True Grit: Mary Zophres

Best Achievement in Makeup
Nominees:
Barney's Version: Adrien Morot
The Way Back: Edouard F. Henriques, Greg Funk, Yolanda Toussieng
The Wolfman: Rick Baker, Dave Elsey

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Nominees:
127 Hours: A.R. Rahman
How to Train Your Dragon: John Powell
Inception: Hans Zimmer
The King's Speech: Alexandre Desplat
The Social Network: Trent Reznor, Atticus Ross

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
Nominees:
127 Hours: A.R. Rahman, Rollo Armstrong, Dido("If I Rise")
Country Strong: Tom Douglas, Hillary Lindsey, Troy Verges("Coming Home")
Tangled: Alan Menken, Glenn Slater("I See the Light")
Toy Story 3: Randy Newman("We Belong Together")

Best Achievement in Sound Mixing
Nominees:
Inception: Lora Hirschberg, Gary Rizzo, Ed Novick
The King's Speech: Paul Hamblin, Martin Jensen, John Midgley
Salt: Jeffrey J. Haboush, William Sarokin, Scott Millan, Greg P. Russell
The Social Network: Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Mark Weingarten
True Grit: Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F. Kurland

Best Achievement in Sound Editing
Nominees:
Inception: Richard King
Toy Story 3: Tom Myers, Michael Silvers
TRON: Legacy: Gwendolyn Yates Whittle, Addison Teague
True Grit: Skip Lievsay, Craig Berkey
Unstoppable: Mark P. Stoeckinger

Best Achievement in Visual Effects
Nominees:
Alice in Wonderland: Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas, Sean Phillips
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1: Tim Burke, John Richardson, Christian Manz, Nicolas Aithadi
Hereafter: Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojansky, Joe Farrell
Inception: Chris Corbould, Andrew Lockley, Pete Bebb, Paul J. Franklin
Iron Man 2: Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright, Daniel Sudick

Best Documentary, Features
Nominees:
Exit Through the Gift Shop: Banksy, Jaimie D'Cruz
GasLand: Josh Fox, Trish Adlesic
Inside Job: Charles Ferguson, Audrey Marrs
Restrepo: Tim Hetherington, Sebastian Junger
Waste Land: Lucy Walker, Angus Aynsley

Best Documentary, Short Subjects
Nominees:
Killing in the Name: Nominees TBD
Poster Girl: Nominees TBD
Strangers No More: Karen Goodman, Kirk Simon
Sun Come Up: Jennifer Redfearn, Tim Metzger
The Warriors of Qiugang: Ruby Yang, Thomas Lennon

Best Short Film, Animated
Nominees:
Day & Night: Teddy Newton
The Gruffalo(TV): Jakob Schuh, Max Lang
Let's Pollute: Geefwee Boedoe
The Lost Thing: Shaun Tan, Andrew Ruhemann
Madagascar, carnet de voyage: Bastien Dubois

Best Short Film, Live Action
Nominees:
The Confession: Tanel Toom
The Crush: Michael Creagh
God of Love: Luke Mathen
Na Wewe: Ivan Goldschmidt
Wish 143: Ian Barnes, Samantha Waite[/quote]

Gebruikersavatar
Frank_Costello
Oscar winnaar
Oscar winnaar
Berichten: 1759
Lid geworden op: 09 apr 2009 22:03
Locatie: Alphen a/d Rijn

Re: Oscars 2011

Bericht door Frank_Costello » 26 jan 2011 11:56

McMurphy schreef:Afbeelding

Best Motion Picture of the Year
The Social Network: Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca, Ceán Chaffin
De Academy gaat geen 'gekke' dingen doen, en benoemd The Social Network tot de beste film. Daar krijgen ze denk ik het minste te klagen over.

Best Performance by an Actor in a Leading Role
Colin Firth for The King's Speech
Als de reviews een indicatie zijn is dit een zekerheidje.

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Natalie Portman for Black Swan
Gokje.

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Christian Bale for The Fighter
Ik heb hier werkelijk geen flauw idee, maar Christian Bale verdient er wel eentje.

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
[/i]Helena Bonham Carter for The King's Speech
Umm...

Best Achievement in Directing
Darren Aronofsky for Black Swan
Het artwork en de screenshots zien er al geweldig uit, dus dan zal de film er toch ook mooi uit moeten zien?

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Inception: Christopher Nolan
Om alle Nolan fans gerust te stellen wint ie een paar minder belangrijke Oscars.

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
The Social Network (2010): Aaron Sorkin
Weer een gegarandeerde Oscar voor TSN.

Best Animated Feature Film of the Year
Toy Story 3: Lee Unkrich
Duh.

Best Foreign Language Film of the Year
Biutiful: Alejandro González Iñárritu(Mexico)
No clue.

Best Achievement in Cinematography
Inception: Wally Pfister
Die zal Nolan ook wel gegund zijn

Best Achievement in Editing
Black Swan: Andrew Weisblum
De technische oscars. Zegt me allemaal niks meer. Alleen maar gokjes vanaf nu.

Best Achievement in Art Direction
Inception: Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Douglas A. Mowat

Best Achievement in Costume Design
The King's Speech: Jenny Beavan

Best Achievement in Makeup
The Wolfman: Rick Baker, Dave Elsey

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Inception: Hans Zimmer

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
Toy Story 3: Randy Newman("We Belong Together")

Best Achievement in Sound Mixing
True Grit: Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F. Kurland

Best Achievement in Sound Editing
TRON: Legacy: Gwendolyn Yates Whittle, Addison Teague

Best Achievement in Visual Effects
Inception: Chris Corbould, Andrew Lockley, Pete Bebb, Paul J. Franklin

Best Documentary, Features
Exit Through the Gift Shop: Banksy, Jaimie D'Cruz

Best Documentary, Short Subjects
Sun Come Up: Jennifer Redfearn, Tim Metzger

Best Short Film, Animated
Day & Night: Teddy Newton

Best Short Film, Live Action
Wish 143: Ian Barnes, Samantha Waite

Gebruikersavatar
McMurphy
Regisseur
Regisseur
Berichten: 7346
Lid geworden op: 29 jun 2008 15:01
Locatie: Enschede

Re: Oscars 2011

Bericht door McMurphy » 26 jan 2011 12:11

Oscars 2011:

Best Motion Picture of the Year
Nominees:
127 Hours: Christian Colson, Danny Boyle, John Smithson
Black Swan : Mike Medavoy, Brian Oliver, Scott Franklin
The Fighter: David Hoberman, Todd Lieberman, Mark Wahlberg
Inception: Christopher Nolan, Emma Thomas
The Kids Are All Right: Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte, Celine Rattray
The King's Speech: Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin
The Social Network: Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca, Ceán Chaffin
Toy Story 3: Darla K. Anderson
True Grit: Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin
Winter's Bone: Anne Rosellini, Alix Madigan

Best Performance by an Actor in a Leading Role
Nominees:
Javier Bardem for Biutiful
Jeff Bridges for True Grit
Jesse Eisenberg for The Social Network
Colin Firth for The King's Speech
James Franco for 127 Hours

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Nominees:
Annette Bening for The Kids Are All Right
Nicole Kidman for Rabbit Hole
Jennifer Lawrence for Winter's Bone
Natalie Portman for Black Swan
Michelle Williams for Blue Valentine

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Nominees:
Christian Bale for The Fighter
John Hawkes for Winter's Bone
Jeremy Renner for The Town
Mark Ruffalo for The Kids Are All Right
Geoffrey Rush for The King's Speech

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Nominees:
Amy Adams for The Fighter
Helena Bonham Carter for The King's Speech
Melissa Leo for The Fighter
Hailee Steinfeld for True Grit
Jacki Weaver for Animal Kingdom

Best Achievement in Directing
Nominees:
Darren Aronofsky for Black Swan
Ethan Coen, Joel Coen for True Grit
David Fincher for The Social Network
Tom Hooper for The King's Speech
David O. Russell for The Fighter

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Nominees:
Another Year: Mike Leigh
The Fighter: Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson, Keith Dorrington
Inception: Christopher Nolan
The Kids Are All Right: Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg
The King's Speech: David Seidler

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Nominees:
127 Hours: Danny Boyle, Simon Beaufoy
The Social Network (2010): Aaron Sorkin
Toy Story 3: Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich
True Grit[/b: Joel Coen, Ethan Coen
Winter's Bone: Debra Granik, Anne Rosellini

Best Animated Feature Film of the Year
Nominees:
How to Train Your Dragon: Dean DeBlois, Chris Sanders
L'illusionniste: Sylvain Chomet
Toy Story 3: Lee Unkrich

Best Foreign Language Film of the Year
Nominees:
Biutiful: Alejandro González Iñárritu(Mexico)
Kynodontas: Giorgos Lanthimos(Greece)
Hævnen: Susanne Bier(Denmark)
Incendies: Denis Villeneuve(Canada)
Hors-la-loi: Rachid Bouchareb(Algeria)

Best Achievement in Cinematography
Nominees:
Black Swan: Matthew Libatique
Inception: Wally Pfister
The King's Speech: Danny Cohen
The Social Network: Jeff Cronenweth
True Grit: Roger Deakins

Best Achievement in Editing
Nominees:
127 Hours: Jon Harris
Black Swan: Andrew Weisblum
The Fighter: Pamela Martin
The King's Speech: Tariq Anwar
The Social Network: Kirk Baxter, Angus Wall

Best Achievement in Art Direction
Nominees:
Alice in Wonderland: Robert Stromberg, Karen O'Hara
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1: Stuart Craig, Stephenie McMillan
Inception: Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Douglas A. Mowat
The King's Speech: Eve Stewart, Judy Farr
True Grit: Jess Gonchor, Nancy Haigh

Best Achievement in Costume Design
Nominees:
Alice in Wonderland: Colleen Atwood
Io sono l'amore: Antonella Cannarozzi
The King's Speech: Jenny Beavan
The Tempest: Sandy Powell
True Grit: Mary Zophres

Best Achievement in Makeup
Nominees:
Barney's Version: Adrien Morot
The Way Back: Edouard F. Henriques, Greg Funk, Yolanda Toussieng
The Wolfman: Rick Baker, Dave Elsey

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Nominees:
127 Hours: A.R. Rahman
How to Train Your Dragon: John Powell
Inception: Hans Zimmer
The King's Speech: Alexandre Desplat
The Social Network: Trent Reznor, Atticus Ross

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
Nominees:
127 Hours: A.R. Rahman, Rollo Armstrong, Dido("If I Rise")
Country Strong: Tom Douglas, Hillary Lindsey, Troy Verges("Coming Home")
Tangled: Alan Menken, Glenn Slater("I See the Light")
Toy Story 3: Randy Newman("We Belong Together")

Best Achievement in Sound Mixing
Nominees:
Inception: Lora Hirschberg, Gary Rizzo, Ed Novick
The King's Speech: Paul Hamblin, Martin Jensen, John Midgley
Salt: Jeffrey J. Haboush, William Sarokin, Scott Millan, Greg P. Russell
The Social Network: Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Mark Weingarten
True Grit: Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F. Kurland

Best Achievement in Sound Editing
Nominees:
Inception: Richard KingToy Story 3: Tom Myers, Michael Silvers
TRON: Legacy: Gwendolyn Yates Whittle, Addison Teague
True Grit: Skip Lievsay, Craig Berkey
Unstoppable: Mark P. Stoeckinger

Best Achievement in Visual Effects
Nominees:
Alice in Wonderland: Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas, Sean Phillips
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1: Tim Burke, John Richardson, Christian Manz, Nicolas Aithadi
Hereafter: Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojansky, Joe Farrell
Inception: Chris Corbould, Andrew Lockley, Pete Bebb, Paul J. Franklin
Iron Man 2: Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright, Daniel Sudick

Best Documentary, Features
Nominees:
Exit Through the Gift Shop: Banksy, Jaimie D'Cruz
GasLand: Josh Fox, Trish Adlesic
Inside Job: Charles Ferguson, Audrey Marrs
Restrepo: Tim Hetherington, Sebastian Junger
Waste Land: Lucy Walker, Angus Aynsley

Best Documentary, Short Subjects
Nominees:
Killing in the Name: Nominees TBD
Poster Girl: Nominees TBD
Strangers No More: Karen Goodman, Kirk Simon
Sun Come Up: Jennifer Redfearn, Tim Metzger
The Warriors of Qiugang: Ruby Yang, Thomas Lennon

Best Short Film, Animated
Nominees:
Day & Night: Teddy Newton
The Gruffalo(TV): Jakob Schuh, Max Lang
Let's Pollute: Geefwee Boedoe
The Lost Thing: Shaun Tan, Andrew Ruhemann
Madagascar, carnet de voyage: Bastien Dubois

Best Short Film, Live Action
Nominees:
The Confession: Tanel Toom
The Crush: Michael Creagh
God of Love: Luke Mathen
Na Wewe: Ivan Goldschmidt
Wish 143: Ian Barnes, Samantha Waite

Gebruikersavatar
Sandro
Oscar winnaar
Oscar winnaar
Berichten: 2425
Lid geworden op: 18 jan 2008 14:42

Re: Oscars 2011

Bericht door Sandro » 26 jan 2011 13:26

Voorspellingen wel te verstaan:

Best Picture
“The King’s Speech”

Best Director
David Fincher, “The Social Network”

Best Actor
Colin Firth, “The King’s Speech”

Best Actress
Natalie Portman, “Black Swan”

Best Supporting Actor
Christian Bale, “The Fighter”

Best Supporting Actress
Melissa Leo, “The Fighter”

Best Adapted Screenplay
“The Social Network”

Best Original Screenplay
“The King’s Speech”

Best Art Direction
“The King’s Speech”

Best Cinematography
“True Grit”

Best Costume Design
“The King’s Speech”

Best Film Editing
“The Social Network”

Best Makeup
“The Wolfman”

Best Music (Original Score)
“The Social Network”

Best Music (Original Song)
“We Belong Together” (“Toy Story 3″)

Best Sound Editing
“Inception”

Best Sound Mixing
“Inception”

Best Visual Effects
“Inception”

Best Animated Feature Film
“Toy Story 3″

Best Foreign Language Film
“In a Better World”

Best Documentary Feature
“Inside Job”

Best Documentary Short
“Strangers No More”

Best Short Film (Animated)
“The Gruffalo”

Best Short Film (Live Action)
“Na Wewe”

Gesloten